Pracujete na dohodu? Zjistěte, na kolik dovolené máte nárok
Od začátku letošního roku mají lidé pracující na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nárok na placenou dovolenou, pokud splní určité podmínky. Přečtěte si, jak dlouhá dovolená vám může náležet a jak ji vypočítat.
Kdo může využít nárok na dovolenou?
Pokud máte příjmy pouze ze závislé činnosti a nevyužili jste možnost daňového ročního zúčtování od zaměstnavatele, můžete využít zjednodušený formulář daňového přiznání. Na dovolenou mají nárok zaměstnanci pracující na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ), ale pouze pokud splní dvě podmínky:
Obě podmínky musí být splněny současně. Pokud jste je již splnili, můžete si spočítat, na jak dlouhou dovolenou máte nárok, nebo zjistit, jaká částka vám náleží za nevyčerpanou dovolenou v případě, že se rozhodnete dohodu ukončit.
Výpočet dovolené
Pro výpočet nároku na dovolenou za kalendářní rok použijte tento vzorec:
Počet celých odpracovaných týdnů / 52 × týdenní pracovní doba × výměra dovolené
Například, pokud máte 20hodinovou pracovní dobu, výpočet bude vypadat takto:
(Celkový počet odpracovaných hodin : 20hodinová pracovní doba) : 52 × 20 × 4 (zákonná délka dovolené)
Příklad 1: Pracujete na DPP zhruba 7 hodin týdně
Pokud jste začali pracovat na DPP od 2. ledna a k březnu máte odpracováno 90 hodin, znamená to, že máte splněnou podmínku minimálních 80 odpracovaných hodin i dobu trvání DPP minimálně 28 dnů. Na základě toho vzniká nárok na dovolenou.
V tomto případě dosadíte do výpočetního vzorce:
(90 : 20) : 52 × 20 × 4 = 6,92 hodiny
Výsledek zaokrouhlíte na 7 hodin. Tento týden si můžete vybrat jako placenou dovolenou, přičemž výše proplacené částky bude odpovídat vaší běžné pracovní době.
Pokud budete pokračovat v práci tímto tempem (7 hodin týdně), bude nutné do října ukončit dohodu, protože byste dosáhli limitu 300 hodin ročně. Pokud do té doby nevyberete veškerou dovolenou, zaměstnavatel vám za nevyčerpané dny musí zaplatit s poslední mzdou. V případě, že jste odpracovali celých 300 hodin, bude vám náležet 23 hodin dovolené. Při hodinové mzdě 200 Kč by vám zaměstnavatel měl vyplatit 4 600 Kč.
Příklad 2: Celoroční přivýdělek na DPČ
Pokud pracujete na DPČ a pracujete maximálně 20 hodin týdně, nárok na dovolenou vám vzniká po 6 pracovních týdnech (splněné podmínky 28 kalendářních dnů, 80 hodin). Pokud na DPČ pracujete od 2. ledna, k březnu již máte odpracováno 260 hodin (20 hodin týdně × 13 týdnů). V takovém případě vám vzniká nárok na 18,5 hodiny dovolené, což je prakticky celý týden placené dovolené, pokud pracujete pouze 20 hodin týdně.
Výpočet:
(240 : 20) : 52 × 20 × 4 = 18,46 hodiny